REGION 3A wrestling
Team Points: Pierre 249, Mitchell 225, Chamberlain 163, Aberdeen Central 147, Huron 137, Milbank Area 123, Cheyenne-Eagle Butte/Dupree 19.
106 Pounds
Championship: Rayden Zens (Aberdeen Central) 34-6, Fr. over Spencer Eldeen (Mitchell) 25-12, Jr. (Fall 2:43)
Third Place: Lincoln Schoenhard (Pierre) 12-12, 7th. over Wiley Elwood (Chamberlain) 11-18, 8th. (Fall 2:42)
113 Pounds
Championship: Noah Williams (Pierre) 24-8, Jr. over Mason Schrempp (Aberdeen Central) 26-11, 8th. (Dec 13-11)
Third Place: Devyn Anderson (Chamberlain) 26-18, Fr. over Jacob Johnson (Milbank) 15-14, Fr. (Dec 5-3)
120 Pounds
Championship: Moses Gross (Huron) 30-7, 8th. over Nate Williams (Pierre) 21-12, Jr. (MD 16-3)
Third Place: Jacob Bellefeuille (Aberdeen Central) 23-19, So. over Brandon Sparks (Mitchell) 21-11, Jr. (Fall 0:20)
126 Pounds
Championship: Jagger Tyler (Mitchell) 31-3, So. over Brock Martin (Aberdeen Central) 27-7, Jr. (MD 11-3)
Third Place: Blake Judson (Pierre) 25-4, Jr. over Dominic Santiago (Chamberlain) 35-12, Jr. (Dec 10-3)
132 Pounds
Championship: Kahlor Hindman (Pierre) 26-8, Sr. over Brock Sparks (Mitchell) 32-6, Jr. (MD 8-0)
Third Place: Brayden Christensen (Milbank) 24-14, So. over Bryce Reuer (Chamberlain) 18-21, Fr. (Dec 7-0)
138 Pounds
Championship: Hayden Shaffer (Pierre) 26-4, Jr. over Braydon Steuck (Aberdeen Central) 27-13, Jr. (MD 10-0)
Third Place: Thomas Powell (Chamberlain) 29-11, Jr. over Kaden Krause (Milbank) 12-7, Jr. (Dec 6-4)
145 Pounds
Championship: Gabe Skustad (Chamberlain) 41-4, Sr. over Tyson Johnson (Pierre) 28-3, Sr. (TB-1 3-1)
Third Place: Kaiser Ruth (Huron) 20-8, Sr. over Conner Thelen (Mitchell) 9-17, Jr. (Dec 7-0)
152 Pounds
Championship: Tucker Vilhauer (Mitchell) 27-10, Jr. over Deegan Houska (Pierre) 21-13, So. (MD 16-4)
Third Place: Barrett Schneck (Milbank) 27-10, So. over Trey Neilan (Chamberlain) 30-19, Sr. (Dec 6-0)
160 Pounds
Championship: Lucas Hofer (Huron) 17-4, Sr. over Tyson Degen (Mitchell) 25-7, Sr. (Dec 11-7)
Third Place: Jayden Wiebe (Pierre) 13-13, So. over Garret Ristau (Chamberlain) 25-22, Sr. (Dec 3-0)
171 Pounds
Championship: Samuel Calvert (Aberdeen Central) 29-12, Sr. over Tate Elwein (Mitchell) 22-16, Sr. (Dec 7-1)
Third Place: Leyton Raffety (Milbank) 20-19, Jr. over Lucas Chamberlin (Pierre) 18-16, Fr. (MD 12-2)
182 Pounds
Championship: Tyson Lien (Huron) 31-1, Sr. over Joe VanOverschelde (Mitchell) 32-5, Jr. (Dec 7-4)
Third Place: Hunter Stambach (Cheyenne-Eagle Butte/Dupree) 23-4, Sr. over Gavin Stotts (Pierre) 24-11, So. (Dec 3-0)
195 Pounds
Championship: Toby Schneck (Milbank) 30-5, Sr. over Noah Hutmacher (Chamberlain) 33-10, So. (Fall 3:56)
Third Place: Jacob Larson (Pierre) 22-10, Sr. over Blake Fredericks (Mitchell) 24-13, Sr. (MD 10-1)
220 Pounds
Championship: Regan Bollweg (Pierre) 22-0, Sr. over Wyatt Winter (Mitchell) 30-8, Sr. (Dec 7-2)
Third Place: Tristan Cardona (Huron) 19-10, Sr. over Gunner Ristau (Chamberlain) 31-16, Sr. (Dec 7-2)
285 Pounds
Championship: Beau Foote (Mitchell) 19-3, Jr. over Preston Taylor (Pierre) 26-5, Sr. (Fall 2:39)
Third Place: Sebastian Cardona (Huron) 26-7, Sr. over Canyon Burkard (Chamberlain) 34-10, Fr. (Dec 6-5)