Connect with us
Subscribe Today!

Football

Ligon, Beitelspacher named to Class 11AA all-state team

Aberdeen Central’s Avery Ligon (19) turns up field past the Central bench during a game against Pierre earlier this season at the Brownell Activities Complex. Photo by John Davis taken 8/25/2023

A pair of Aberdeen Central football players has been selected to the Class 11AA all-state football team.

Seniors Avery Ligon and Bryce Beitelspacher are both members of the offensive unit.

Ligon was chosen as a running back. He rushed 197 yards for 1,052 yards this past season.

“He’s a hard worker and a great team player,” said Central coach Justin Briese. “He’s explosive.”

Beitelspacher was selected as an offensive lineman. He finished the year with 26 pancake blocks and allowed just one sack for the Golden Eagles.

“He was the most dominant lineman on our team,” Briese said. “He finishes blocks.”

Aberdeen Central’s Avery Ligon, left, finds a hole to run in as teammate Bryce Beitelspacher (70) gets in the way of Mitchell’s Seth Foote (32) as the Kernels Trevon Austell (89) closes in during a game last season at Golden Eagles Field. Photo by John Davis taken 9/16/2022

Watertown’s Juven Hudson was selected as the All-American player for Class AA

Here is the complete list of Class 11AA all-state players:

OFFENSE

Quarterback — Lucas Kampshoff, Yankton.

Tight Ends-Fullbacks-HBacks — Jett Aabel, Pierre; Spencer Wientjes, Watertown; and Shaylor Platt, Yankton.

Running Backs — Juven Hudson, Watertown; Keegan DeYoung, Tea Area; and Avery Ligon, Aberdeen Central.

Wide Receivers — Tucker Gilmore, Yankton; Gavin Moeding, Huron; and Brayden Delahoyde, Spearfish.

Linemen — Caden Beauchamp, Watertown; Matthew Brewer, Pierre; Zak Juelfs, Sturgis; Bryce Beitelspacher, Aberdeen Central; Cayden Wavrunek, Yankton; and Connor Degen, Mitchell.

DEFENSE

Linemen — Emmit Andersen, Pierre; Carter Turek, Tea Area; Micah Hach, Watertown; and Aiden Werlinger, Sturgis.

Linebackers — Matthew Sheldon, Yankton; Trey Lewis and Chance Carda, Pierre; and Austin Johnson, Watertown.

Defensive Backs — Spencer Easland, Pierre; CJ Gainey, Huron; Ethan Vis, Tea Area and Jeremiah Schulte, Watertown.

OTHERS

Athletes — Cade Kaiser, Pierre; Aidan Hedderman, Sturgis; Connor SIngrey, Mitchell; Jacob Jongejeugd, Tea Area and Seth Hamilton, Spearfish.

Special Teams — Josue Trujillo-Melgoza, Yankton; and Owen Spartz, Watertown.

HONORABLE MENTION —Brock Moser, and George Stalley Pierre; Jason Fisher, Douglas; Cashton Caudell, Huron; Caden Langenfeld, Spearfish; Gavin Sundstrom and Kolter Robbins, Spearfish; Carson Ness and Tyson Prouty, Yankton; Cordell Rychlik, Aberdeen Central; and Bergan Tetzlaff, Brookings.

All-American — Juven Hudson, Watertown.

Milbank’s Emmett Hanson was chosen to the Class 11A all-state team as a defensive lineman.

Hanson had 34 tackles, 10 sacks, one interception and one fumble recovery for the Bulldogs this past season.

“Emmett has been our defensive lineman the past two years, and has gotten better each season,” said Milbank coach Brian Allmendinger.

Mason Stubbe of state champion Dell Rapids was named the Class A All-American player.

Here is the complete list of Class 11A all-state players:

OFFENSE

Quarterback — Jack Henry, Dell Rapids.

Tight Ends-Fullbacks-HBacks — Cain Wallner, Canton; Crew Heier, West Central; and Kade Van Egdon, SF Christian.

Running Backs — Mason Stubbe, Dell Rapids; Canaan McCracken, Canton; and Chet Carda, West Central.

Wide Receivers — Zoan Robinson, Vermillion; Porter Ihnen, Lennox; and Cole Snyder, SF Christian.

Linemen — Kale Evans and Ryan McDaniel, Dell Rapids; Creighton Sandholm and Gavin Pischke, West Central; Canyon Burkard, Chamberlain; and Lincoln Semchenko, SF Christian.

DEFENSE

Linemen — Treyse Eastman and Quinn Carr, Dell Rapids; Keaton Vessells, West Central; and Emmett Hanson, Milbank.

Linebackers — Aiden Geraets, Dell Rapids; Ryder Bailey, Custer; Kaden Van Otterloo, SF Christian; and Rollie French, Vermillion.

Defensive Backs — Cole Ruesink, Dell Rapids; Matt Anderson, Canton; Johnny Skyberg, SF Christian; and Trae Piel, Dakota Valley.

OTHERS

Athletes — Cruz Soulek, Chamberlain; Trey Gerdes, Lennox; and Jackson Boonstra, Dakota Valley.

Special Teams — Jacob Docter, SF Christian; and Levi Fitzgerald, Beresford.

HONORABLE MENTION —Levi Miller and Sawyer Donovan, Chamberlain; Boston Katzer, Lennox; Grant VanDenHul and Easton VanScoyk, Dakota Valley; Brayden Witte and Jacob Congdon, SF Christian; Jude Jarding, West Central; Hunter Richmond, Canton; and Robert Watkins, Beresford.

All-American — Mason Stubbe, Dell Rapids.

In Class 11AAA, Tate Schaefer of Sioux Falls Lincoln is the All-American selection.

Here is the complete list of Class 11AAA all-state players:

OFFENSE

Quarterbacks — Tate Schaefer, SF Lincoln and Hayden Groos, O’Gorman.

Tight Ends-Fullbacks-HBacks —Ryland Satter, O’Gorman; Dawson Stern, SF Lincoln; and Tayden Nave, SF Roosevelt.

Running Backs — Dreavin Hodge, SF Lincoln; Maverick Jones, O’Gorman and Jaxsen Grevengoed, SF Roosevelt.

Wide Receivers — Jack Smith, SF Lincoln; and Tytan Tryon and Max Carlson, Harrisburg.

Linemen — Navarro Schunke and Hudson Parliament, Brandon Valley; Adam Behrend and Tim Nunn, SF Lincoln; Thomas Martian, RC Stevens; and Lathan Wilcox, O’Gorman.

DEFENSE

Linemen — Thomas Heiberger, SF Jefferson; Thomas Risty, Brandon Valley; Brycen Mitchell and Luke Krempges, SF Lincoln; and Max Elrod, Harrisburg.

Linebackers — Caden Dowd and Gunnar Swift, Brandon Valley; Sam Just, Harrisburg; Tate Crosswait, RC Stevens; and Sullivan Schlimgen, O’Gorman.

Defensive Backs — Dawson Sechser, SF Jefferson; Kaleb Briest, Brandon Valley; Mason Wilson, SF Washington; Sawyer Tolk, SF Lincoln; and Henry Theobald, O’Gorman.

OTHERS

Athletes — Landon Dulaney, Brandon Valley; Rylan Aman, SF Jefferson, Isaac Jarovski, SF Lincoln; and Gideon Waldrop, RC Central.

Special Teams — Ryder Haas, Brandon Valley; and Braeden Feeldy, Harrisburg.

HONORABLE MENTION — Jack Thue, Sam Nolz and Dveyon-Bonwell-Witte, Brandon Valley; Talon Stief and Jackson Brouwer, SF Roosevelt; Carson Hughes, SF Jefferson; Logan O’Connor and Levi Danielson, Harrisburg; and Cael Meisman, RC Stevens.

All-American — Tate Schaefer, SF Lincoln.

Purchase a Photo

Browse By Category

Browse By Month

More in Football