Connect with us

Track and Field

Athletes excel in unique combinations

Sprinting for the finish line in the boys 55 meter dash finals Thursday at the Wolves Invite in the Barnett Center for Ipswich from the left are: Tyler Hettich, Colby Sylte, Ty Kadlec, Matthew Hettich, Carson Gohl and Trevor Heinz. Photo by John Davis taken 4/1/2021

Track and field athletes experienced success in a wide variety of combinations Thursday at the final indoor meet of the season at the Barnett Center.

Josh McQuarie of Ipswich won the high jump and the 55-meter hurdles and also placed in the 200-meter dash. When asked about the unique combination, he said it came from Ipswich coach Todd Thorson.

“It all starts with Coach Thorson. He makes us try different things to see what we’re good at and we just run with it then,” McQuarie said.

While the senior had success in all three events on the day, there was no denying what his favorite was.

“Hurdles for sure. I enjoy that,” McQuarie said. “I’m not a big open running guy. I do not like that.”

The 55-meter hurdles is not near as much of a challenge as the 110-meter high hurdles or the 300-meter intermediate hurdles, accoring to McQuarie.

“It’s all about endurance for the 110s. This is just a normal sprint,” McQuarie said of the 55s. “The 110s you start getting tired at the end there.”

And don’t even bring up the 300 hurdles.

“Those are not fun,” McQaurie said. “I’ll tell you that.”

So why does he do it?

“Coach Thorson man, he’s trying to push us to be our best,” McQuarie said. “If you’re not going forward, you’re going backwards.”

McQuarie wasn’t the only athlete who had success in a unique pairing of events during the meet.

Webster’s Drew Reetz won the pole vault and also the 800-meter run.

“Not many people would think about that,” Reetz said of the combination of the two events, “but I guess I’ll have to be the first.”

The sophomore who owns seventh and eight-grade records in the 800, prefers the pole vault over running.

“Pole vault is just lot of fun. I get to go super high,” he said. “It’s really fun, I think.”

Reetz said running the 800 indoors is not the same as running it outdoors.

“It’s a lot different. There’s many more laps,” Reetz said.

The air quality is also a bit different.

“It’s so dry in here,” Reetz said. ” You kind of just have to push through that, not think about that; just think about finishing.”

Lanie Awender of Oakes, N.D., had no problem with finishing, capturing both the 55-meter and 200-meter dashes.

The defending North Dakota State B champion in both the 100 and 200, said starts are crucial in sprint races.

“I was really focusing on my blocks and good starts,” Awender said. “The starts are always the most important.”

Oddly enough, Awender wasn’t pleased with her start in the 55, but still won the race anyway.

“All the training I’ve done the past month really helped me, because the 55 dash is such a short race,” Awender said. “If you mess up once, it’s hard to come back.”

Vanessa Klein of Tri-State also had a big day. The senior from Rosholt won the 400-meter dash, was fifth in the 55-meter dash and third in the 200-meter dash.

Klein said the 400 is a tough race.

“I know what it takes and what speed you have to be at for the entire thing,” she said. “You have to be like dead sprinting.”

That particular race brings out a mix of emotions.

“That’s my best one, but it’s also a love-hate relationship, because it’s a little death,” she said, “but that’s why I like it.”

Participating Teams: Edgeley-Kulm-Montpelier, Ipswich, Oakes, Standing Rock, Tri-State, Webster.

GIRLS’ DIVISION

55-Meter Hurdles: 1, Emma Muggli, Oakes, :10.34; 2, Ashlyn Weig, Ipswich, :10.66; 3, Haylee Weddle, Standing Rock, :11.31; 4, Evelynn Hare, Tri-State, :11.83; 5, Karlie Gohl, Ipswich, :12.02; 6, Josie Knutson, Ipswich, :12.09; 7, Marley Guthmiller, Ipswich, :12.13.

55-Meter Dash: 1, Lanie Awender, Oakes, :07.50; 2, Abby Cox, Oakes, :07.82; 3, Anicka Boruvka, Edgeley-Kulm, :08.11; 4, Chania Crow Ghost, Standing Rock, :08.20; 5, Vanessa Klein, Tri-State, :08.21; 6, Vanesa Diaz, Ipswich, :08.41; 7, Tiahna Wald, Edgeley-Kulm, :08.63; 8, Chesney Greseth, Tri-State, 08.75.

200-Meter Dash: 1, Lanie Awender, Oakes, :27.56; 2, Chania Crow Ghost, Standing Rock, :28.93; 3, Vanessa Klein, Tri-State, :29.21; 4, Paige Mehlberg, Ipswich, :30.30; 5, Ashley Ptacek, Ipswich, :30.39; 6, (tie) Anicka Boruvka, Edgeley-Kulm, :30.45, and Annie Witt, Webster, :30.45; 8, Halle Heinz, Ipswich, :31.49.

400-Meter Dash: 1, Vanessa Klein, Tri-State, 1:07.03; 2, Ashley Ptacek, Ipswich, 1:08.34; 3, Mataeya Mathern, Edgeley-Kulm, 1:09.65; 4, Tiahna Wald, Edgeley-Kulm, 1:11.47; 5, Tyler Thompson, Oakes, 1:11.48; 6, Morgan Navratil, Tri-State, 1:11.84; 7, Sienna Klein, Tri-State, 1:14.20; 8, Taylor Laurence, Tri-State, 1:14.25.

800-Meter Run: 1, Norah Entzi, Edgeley-Kulm, 2:35.71; 2, Emily DeRaad, Ipswich, 2:40.07; 3, Madisyn Gellhaus, Ipswich, 2:47.15; 4, Egypt Painte, Standing Rock, 2:55.05; 5, Ashlinn Hartwell, Ipswich, 2:58.88; 6, Finja Isringhausen, Oakes, 3:01.17; 7, Morgan Navratil, Tri-State, 3:04.83; 8, Gracyn Kadlec, Ipswich, 3:05.84.

1,600-Meter Run: 1, Egypt Painte, Standing Rock, 6:12.34; 2, Ashlinn Hartwell, Ipswich, 6:32.34; 4, Finja Isringhausen, Oakes, 6:34.44; 4, Gracyn Kadlec, Ipswich, 6:35.72; 5, Sommer DeRaad, Ipswich, 6:35.84; 6, Baylee Kulesa, Ipswich, 6:49.33.

Shot Put: 1, Sadie Hansen, Oakes, 34-7.5; 2, Samantha Meehl, Oakes, 32-4.75; 3, Katelyn Geditz, Ipswich, 30-3; 4, Kadee Davidson, Tri-State, 27-9.5; 5, Macoya Hansen, Oakes, 27-4.75; 6, Josie Kelly, Standing Rock, 25-6; 7, Gillian Lunde, Standing Rock, 24-2.25; 8, Abby Mathern, Edgeley-Kulm, 23-9.5.

High Jump: 1, Gracie Lange, Ipswich, 4-11.75; 2, Paige Mehlberg, Ipswich, 4-9.75; 3, (tie) Marley Guthmiller, Ipswich, 4-4, and Egypt Painte, Standing Rock, 4-4.

Long Jump: 1, Abby Cox, Oakes, 16-0.5; 2, Morgan Navratil, Tri-State, 13-9.75; 3, Gracie Lange, Ipswich, 13-2.75; 4, Brynn Dethlefsen, Oakes, 12-8.5; 5, Katie Bierman, Ipswich, 10-9.25; 6, Natalie Crissman, Ipswich, 10-3.75.

Triple Jump: 1, Emma Muggli, Oakes, 32-6.25; 2, Brynn Dethlefsen, Oakes, 27-8.25.

Pole Vault: 1, Annie Witt, Webster, 8-0; 2, Erin Case, Webster, 7-2.5; 3, Emily Richie, Webster, 6-6; 4, Kathryn Kilber, Ipswich, 6-0.

1,600-Meter Relay: 1, Oakes (Lanie Awender, Abby Cox, Tyler Thompson, Emma Muggli), 4:31.31; 2, Ipswich, 4:39.27; 3, Edgeley-Kulm, 4:44.33; 4, Tri-State, 4:58.91; 5, Ipswich II, 5:04.09; 6, Ipswich III, 5:07.20.

BOYS’ DIVISION

55-Meter Hurdles: 1, Josh McQuarie, Ipswich, :09.03; 2, Lance Parks, Ipswich, :10.00; 3, Preston Martin, Ipswich, :10.46; 4, Ty Giroux, Standing Rock, :10.47.

55-Meter Dash: 1, Ty Kadlec, Ipswich, :07.01; 2, Colby Sylte, Ipswich, :07.11; 3, Carson Gohl, Ipswich, :07.12; 4, Matthew Hettich, Ipswich, :07.13; 5, (tie) Landon Ptacek, Oakes, :07.28, and Tyler Hettich, Ipswich, :07.28; 7, Charlie Andrys, Edgeley-Kulm, :07.33; 8, Trevor Heinz, Ipswich, :07.37.

200-Meter Dash: 1, Garret Meehl, Oakes, :24.34; 2, Ty Kadlec, Ipswich, :25.22; 3, Carson Gohl, Ipswich, :25.31; 4, Matthew Hettich, Ipswich, :25.42; 5, Joey Heim, Oakes, :26.11; 6, Tyler Hettich, Ipswich, :26.16; 7, Colby Sylte, Ipswich, :26.41; 8, Charlie Andrys, Edgeley-Kulm, :26.45.

400-Meter Dash: 1, Grayson Madsen, Tri-State, :57.23; 2, Easten Thunder Hawk, Standing Rock, :59.07; 3, Maxwell Kulesa, Ipswich, :59.73; 4, Brandon Peters, Oakes, :59.75; 5, Ty Giroux, Standing Rock, 1:00.47; 6, Adam Mayer, Oakes, 1:01.83; 7, Cody Mayer, Oakes, 1:02.27 8, Andrew Wolf, Oakes, 1:02.29.

800-Meter Run: 1, Drew Reetz, Webster, 2:11.63; 2, Trey Dunse, Webster, 2:16.07; 3, Grayson Madsen, Tri-State, 2:25.19; 4, Kaleb Foltz, Tri-State, 2:25.30; 5, Brandon Peters, Oakes, 2:27.81; 6, Dalton Schmit, Oakes, 2:32.94; 7, Camree Pete, Standing Rock, 2:36.72; 8, Adam Mayer, Oakes, 2:36.96.

1,600-Meter Run: 1, Kaleb Foltz, Tri-State, 5:10.92; 2, Dalton Schmit, Oakes, 5:30.02; 3, Dylan Wald, Ipswich, 5:48.32; 4, Grady Henderson, Edgeley-Kulm, 5:50.38; 5, Xavior Kadlec, Ipswich, 5:53.09; 6, Dylan Andrys, Edgeley-Kulm, 6:12.07.

3,200-Meter Run: 1, Kaleb Foltz, Tri-State, 11:47.56; 2, Drew Abrahamson, Tri-State, 13:56.83.

Shot Put: 1, Brennan Wiederrich, Edgeley-Kulm, 46-3.25; 2, Ashton Biesterfeld, Oakes, 45-5.25; 3, Zach Geditz, Ipswich, 42-2.75; 4, Wyatt Moch, Edgeley-Kulm, 39-6; 5, (tie) Jacob Hankel, Oakes, 39-2.25, and  Eric Severson, Ipswich, 39-2.25; 7, Treyson Renken, Standing Rock, 38-2; 8, Jordan Nierman, Ipswich, 38-0.25.

High Jump: 1, Josh McQuarie, Ipswich, 5-5.75; 2, Tyler Hettich, Ipswich, 5-5.75; 3, Zach Reuschlein, Ipswich, 5-3.75; 4, Preston Martin, Ipswich, 4-11.75; 5, Lance Parks, Ipswich, 4-9.75.

Long Jump: 1, Joey Heim, Oakes, 17-9.5; 2, Tyler Hettich, Ipswich, 17-8.25; 3, Colby Sylte, Ipswich, 17-8; 4, Lance Parks, Ipswich, 17-5.25; 5, Landon Ptacek, Oakes, 16-6.5; 6, Trevor Heinz, Ipswich, 16-0.25; 7, Casey Litton, Tri-State, 14-5; 8, Andrew Wolf, Oakes, 14-1.

Triple Jump: 1, Garret Mehl, Oakes, 39-7.75.

Pole Vault: 1, Drew Reetz, Webster, 12-6; 2, Tayne Dunse, Webster, 10-0-; 3, Jaiden McCreary, Webster, 9-6.25; 4, Max Duerre, Webster, 8-0; 5, Rasmus Loken, Ipswich, 7-6; 6, Darrel Yost, Ipswich, 7-0.25.

1,600-Meter Relay: 1, Oakes (Joey Heim, Andrew Wolf, Trey Skoglund, Garret Meehl), 4:01.41; 2, Standing Rock, 4:12.82; 3, Edgeley-Kulm, 4:13.95; 4, Tri-State, 4:25.80.

More in Track and Field