Connect with us

Polls

Area teams remain ranked in football, volleyball polls

VOLLEYBALL

S.D. MEDIA POLL

Here is the South Dakota Media volleyball poll for the week of Oct. 11, 2021. Teams are listed

with first place votes in parenthesis, record, points and previous ranking.

CLASS AA

1. S.F. Washington (16) 11-0 80 1

2. O’Gorman 13-3 60 2

3. Harrisburg 16-4 51 3

4. Brandon Valley 17-7 30 4

5. Pierre 11-3 19 5

RECEIVING VOTES: None.

CLASS A

1. S.F. Christian (16) 22-4 80 1

2. Dakota Valley 16-4 63 2

3. Garretson 18-1 49 3

4. Hill City 16-5 28 4

5. Wagner 18-4 15 RV

RECEIVING VOTES: Florence-Henry (20-5) 4; R.C. Christian (15-9) 1

CLASS B

1. Bridgewater-Emery (15) 17-0 78 1

2. Warner (1) 22-5 57 2

3. Northwestern 24-5 40 4

4. Wolsey-Wessington 20-3 29 3

5. Arlington 20-3 25 5

RECEIVING VOTES: Chester Area (19-5) 8; Platte-Geddes (19-4) 2; Faulkton Area (20-5) 1

The South Dakota Prep Media football polls for the week of Oct. 11 are listed below, ranking the top-five teams in each class. First-place votes received are indicated in parentheses. 

Class 11AAA

1. Harrisburg (20) 7-0 108 1

2. Brandon Valley (2) 7-0 90 2

3. Lincoln 5-2 59 3

4. Jefferson 4-3 37 5

5. Roosevelt 3-4 28 RV

Receiving votes: Washington 7, O’Gorman 1. 

Class 11AA

1. Tea Area (19) 7-0 107 1

2. Pierre (3) 6-1 90 2

3. Brookings 5-2 65 3

4. Yankton 4-3 44 4

5. Watertown 3-4 23 5

Receiving votes: Aberdeen Central 1. 

Class 11A

1. Madison (22) 7-0 110 1

2. Canton 6-1 88 2

3. Vermillion 5-2 66 4

4. West Central 4-3 42 3

5. Dell Rapids  4-3 19 5

Receiving votes: Milbank 3, Lennox 1, Sioux Falls Christian 1. 

Class 11B

1. Winner (22) 8-0 110 1

2. Sioux Valley 6-1 84 2

3. Groton Area 6-1 52 3

4. Elk Point-Jefferson 5-2 42 5

5. McCook Cent./Montrose 5-2 15 RV

Receiving votes: Mount Vernon/Plankinton 14, Bridgewater-Emery/Ethan 6, Woonsocket/Wess. Springs/Sanborn Central 6, St. Thomas More 1.  

Class 9AA

1. Hanson (22) 7-0 110 1

2. Parkston 5-2 69 3

3. Chester Area 5-2 51 4

4. Florence/Henry 7-1 32 5

5. Platte-Geddes 5-2 25 2

Receiving votes: Ipswich 14, Timber Lake 11, Hamlin 8, Lyman 5, Garretson 4, Canistota/Freeman 1. 

Class 9A

1. De Smet (18) 7-0 102 1

2. Howard (2) 7-0 85 2

3. Herreid/Selby Area (1) 8-0 69 3

4. Wall (1) 7-0 49 4

5. Wolsey-Wessington 5-2 24 5

Receiving votes: Warner 1.  

Class 9B

1. Avon (22) 7-0 110 1

2. Gayville-Volin 5-1 77 2

3. Faulkton Area 6-2 73 4

4. Potter County 6-2 40 3

5. Hitchcock-Tulare 6-2 25 5

Receiving votes: Harding County/Bison 3, Dell Rapids St. Mary 2.

More in Polls