Connect with us
Subscribe Today!

Wrestling

Redfield rolls to Region 1B wrestling championship

Faulkton Area’s Leighton Weber, top, turns Clark/Willow Lake’s Braeden Johnson during their 152 pound match Saturday at the Region 1B Wrestling Tournament in Groton. Photo by John Davis taken 2/20/2021

GROTON – Redfield won seven individual weight classes and finished runner-up in five others on the way to winning the team championship at the Region 1B wrestling tournament Saturday in Groton.

The Pheasants received first-place finishes from Brady Risetter, Keaton Rohlfs, Bradyn Robbins, Mason Fey, Dylan Whitley, Sean Domke and Grady Fey.

Other titles went to Dragr Monson of Groton, Gunnar Kvistad, Lucas Kannegieter and Gage Burke of Clark-Willow Lake, Cael Larson of Webster, Russell Sheets of Sioux Valley, and Lucas Rowland of Ipswich-Leola-Bowdle.

Marketing, Google, Facebook, Social Media, Advertising, Websites

Team Points: Redfield Area 259, Kingsbury Co 136, Clark/Willow Lake 123.5, Sisseton 78, Groton Area 77, Sioux Valley 74.5, Faulkton Area 72.5, Warner/Northwestern 68, Ipswich/Leola/Bowdle 65, Webster Area 61.5, Potter Co 44.5, Deuel 34, Hamlin/Castlewood 24, Britton-Hecla 16, Sully Buttes 16, Tiospa Zina 16, Iroquois/Doland 0

106 Pounds

Championship: Brady Risetter (Redfield Area) 31-8, So. over Holden Hawkins (Sisseton) 32-5, 7th. (SV-1 7-3)

Third Place: Gannon Gilligan (Kingsbury Co) 23-6, 8th. over Bryce Hawkinson (Britton-Hecla) 27-10, 7th. (Dec 2-1)

113 Pounds

Championship: Dragr Monson (Groton Area) 36-0, Sr. over Mason Whitley (Redfield Area) 37-9, So. (Dec 5-0)

Third Place: Ian Metz (Sisseton) 25-14, 8th. over Brady Unser (Ipswich/Leola/Bowdle) 21-12, So. (Fall 0:43)

120 Pounds

Championship: Gunnar Kvistad (Clark/Willow Lake) 36-3, Jr. over Jacob Fehlman (Redfield Area) 29-18, Jr. (Dec 6-4)

Third Place: Sheldon Balderston (Kingsbury Co) 14-4, Fr. over Trace Shoemaker (Webster Area) 20-21, 8th. (MD 14-6)

126 Pounds

Championship: Keaton Rohlfs (Redfield Area) 36-10, So. over Dylan Zell (Kingsbury Co) 21-6, So. (Dec 9-5)

Third Place: Christian Ehresmann (Groton Area) 33-6, 8th. over Lincoln Stuwe (Potter Co) 10-7, Sr. (Fall 4:18)

132 Pounds

Championship: Cael Larson (Webster Area) 27-4, Jr. over Parker Geditz (Faulkton Area) 28-7, Jr. (Fall 3:28)

Third Place: Brayden Schlachter (Potter Co) 32-15, Sr. over Tanner Frickson (Ipswich/Leola/Bowdle) 21-12, So. (Dec 5-3)

138 Pounds

Championship: Bradyn Robbins (Redfield Area) 44-1, Sr. over Alec Dobson (Kingsbury Co) 28-7, Sr. (Fall 3:51)

Third Place: Garrett Cramer (Faulkton Area) 20-13, Fr. over Chase Yellowhawk (Sully Buttes) 14-8, So. (Dec 8-4)

145 Pounds

Championship: Mason Fey (Redfield Area) 44-3, Jr. over Matthew Steffensen (Kingsbury Co) 29-12, Sr. (Dec 3-0)

Third Place: Andrew Johnson (Webster Area) 29-6, Sr. over Chase Chambers (Clark/Willow Lake) 20-14, So. (Fall 2:53)

152 Pounds

Championship: Russell Sheets (Sioux Valley) 16-5, Jr. over Leighton Weber (Faulkton Area) 13-10, Sr. (Dec 5-3)

Third Place: Alex Pudwill (Warner/Northwestern) 29-9, Fr. over Anthony Benda (Tiospa Zina) 5-3, Sr. (Inj. 0:00)

160 Pounds

Championship: Dylan Whitley (Redfield Area) 30-3, Sr. over Seth Heidenreich (Sioux Valley) 30-8, Sr. (Fall 4:51)

Third Place: Easton Steinbach (Warner/Northwestern) 26-9, Sr. over Cole Bisbee (Groton Area) 19-19, So. (Dec 2-0)

171 Pounds

Championship: Lucas Kannegieter (Clark/Willow Lake) 32-8, Jr. over Cullen McNeil (Redfield Area) 27-17, Sr. (Dec 6-2)

Third Place: Joe Hornick (Sioux Valley) 30-7, Jr. over Dominic Constant (Deuel) 19-17, So. (Dec 9-3)

182 Pounds

Championship: Gage Burke (Clark/Willow Lake) 35-3, Jr. over Corbin Schwartz (Redfield Area) 38-5, Jr. (Dec 3-2)

Third Place: Nate Kersting (Kingsbury Co) 30-8, Jr. over Kadyn Weisser (Ipswich/Leola/Bowdle) 16-17, Fr. (Fall 2:06)

195 Pounds

Championship: Sean Domke (Redfield Area) 25-7, Jr. over Lane Krueger (Groton Area) 23-7, Jr. (Fall 1:01)

Third Place: Michael Stevenson (Hamlin/Castlewood) 26-12, Jr. over Preston Cavalier (Warner/Northwestern) 27-11, 8th. (Dec 6-3)

220 Pounds

Championship: Grady Fey (Redfield Area) 37-7, Fr. over Kain Gilligan (Kingsbury Co) 29-11, Sr. (Dec 7-2)

Third Place: Devan Appel (Sisseton) 10-16, Sr. over Teigen Hadrick (Faulkton Area) 18-18, Sr. (Dec 9-3)

285 Pounds

Championship: Lucas Rowland (Ipswich/Leola/Bowdle) 25-6, So. over Gavin Nichols (Redfield Area) 29-13, So. (Fall 1:46)

Third Place: This match has not been wrestled yet, between Connor Logan of Sioux Valley and Avery Nichols of Clark/Willow Lake.

More in Wrestling

Subscribe Today!